YEMEK & REKLAM FOTOĞRAFÇISI

GÖKHAN OĞUZTİMUR

Mesleki bilgilerimi sizlere aktardığım Yeni Blog Sayfama Hoşgeldiniz.

yemek fotoğrafçılığı kitap

Bu kitabın amacı, temel fotoğrafçılık bilgisine sahip fotoğrafçıların,  kendilerini yemek fotoğrafçılığı alanında geliştirebilmeleri için hazırlanmıştır. Tüm prodüksiyon aşamalarının anlatıldığı bu yemek fotoğrafçılığı kitap sayesinde profesyonel anlamda setler kurabilir ve başarılı yemek fotoğrafı kareleri üretebilirsiniz. Gastronomi fotoğrafçılığına ait tüm yeteneklerimizi ve birikimlerimizi bir araya getirerek, sizler için Aslında sen bir fotoğrafçısın  kitabını hazırladık. İnsanların en ilkel benliği olan açlık duygusunu tetiklemek için, büyük uğraşlar veriyoruz. Peki bunları nasıl yapıyoruz ? Tabi ki vücudumuzun tüm işlevlerini kullanarak. İyi teknik ekipmanlara sahip olmak, ya da çok büyük stüdyonuzun olması bu meslekte çok da fazla bir şey ifade etmiyor.

Yemek fotoğrafçılığı eğitimi

Gastronomi fotoğrafçılığına ait tüm yeteneklerimizi ve birikimlerimizi bir araya getirerek, sizler için Aslında Sen Bir Fotoğrafçısın kitabını hazırladık.

            İnsanların en ilkel benliği olan açlık duygusunu tetiklemek için, büyük uğraşlar veriyoruz. Peki bunları nasıl yapıyoruz ? Tabi ki vücudumuzun tüm işlevlerini kullanarak. İyi teknik ekipmanlara sahip olmak, ya da çok büyük stüdyonuzun olması bu meslekte çok da fazla bir şey ifade etmiyor. Tek başınıza bir reklam ajansı gibi hareket ederek, düşünme ve planlama yeteneğinizi en üst seviyede kullanmanız gerekiyor. Buda, başarıya ulaşmanız için, ilk atmanız gereken adımların en önemli formülü oluyor.

            Mesleğe ilk başladığım yıllarda öğrendiğim çok önemli bir bilgi vardı. Bu bilgi yıllar geçmesine rağmen her zaman aklımın bir köşesinde yer etti. Her setimde bu bilgiyi aklıma getirerek doğru sonuca ulaşmaya çalıştım.

            “ Başarılı bir pre prodüksiyon başarılı bir prodüksiyon yapmamızı, başarılı bir prodüksiyon başarılı bir post prodüksiyon yapmamızı sağlar. “ Bu bilginin, sizlerin de aklında bir yerlerde kalmasını tavsiye ederim. Çünkü bu mesleğin en önemli sırrı bu. Mükemmele ulaşmak için, geçeceğiniz tüm adımlara çok dikkat etmeli, hatasız bir set planlamalısınız.

            Bu kitap tam da bu nedenle, gastronomi fotoğrafçılığına gönül verenlerin kılavuzu olacak. Teknik ve kreatif projeler üretmek için aradığınız tüm ayrıntıları bu kitap da bulabilirsiniz. Adım adım bir setin hazırlanması ve kullanılan tüm teknikler, doğru uygulamanız durumunda, fotoğraflarınızda ciddi bir fark yaratacak.

            Farklı seviyelerdeki fotoğrafçılığa gönül veren kişilerin, teknik ve yaratıcı anlamda kendilerini geliştirmesi için birçok konuya değindik. Bu konuların tam olarak algılanmasını sağlamak için, set hikayelerimizi anlatarak okuyucuya o anları yaşatmak istedik. Bunlar kimi zaman yaptığımız hatalar, kimi zamanda başarılarımızın arkasındaki doğru planlamalardı.

            Bu kitap ile sadece yemek fotoğrafçılığı değil, içinde reklam, satış, pazarlama ve etkileme sanatının da yer aldığı birçok bilgiye ulaşarak, mesleğinize karşı olan bakış açınızı değiştireceksiniz.

Yemek Fotoğrafçılığı Hileleri

Yemek fotoğrafçılığı hileleri en çok merak edilen konular arasında. Bu tabiki her gıda çekimi için geçerli değil. Bazı setlerde Yemek fotoğrafçısı, yemek fotoğrafını üretirken çok zorlanabilir. İşte tamda burda bilgi ve hile bir araya gelerek bu zorlanmayı minimum seviyeye düşürebilir. Örneğin bir dondurma fotoğrafı çekeceğimiz zaman gerçek dondurma kullandığımızda bu ürün fotoğrafını çekmemiz çok zor olacaktır. Erime tepkime süresi çok hızlı olduğu için çok kısa bir zamanımız var. Bunun yerine yemek fotoğrafçılığı hileleri devreye girerek hemen gıda boyası ile patates püresini hazırlıyoruz. Bu şekilde bir hile ile set içinde saatlerce dondurma fotoğrafı çekebiliriz. Diğer örnekler ve yemek fotoğrafçılığı hile tariflerimiz çok yakında yeni bloglarda.

Yemek Fotoğrafçısı Nasıl Olunur ?

Yemek Fotoğrafçısı Nasıl Olunur ? Aslında bu sorunun temelinde yatan şey yemek ve gastronomi alanına olan merakınız. Bir yemek fotoğrafını çekebilmek için öncelikle o yemeğin verdiği reaksiyonları çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Üzerinde yapacağınız ayarlamalar ve çeşitli yemek fotoğrafçılığı hileleri ile muhteşem gıda fotoğrafları üretebilirsiniz. Tabiki teknik bilginizde çok değerli. Temel fotoğrafçılık bilgisine sahip olmanız çok önemli. Sonrasında yemek fotoğrafları üretmek için kendinize bir tarz belirlersiniz ve bir çok restoranın menü fotoğraflarını çekmeye başlayabilirsiniz. Bu işin bir diğer sırrıda yaratıcı bir bakış açısı getirme. Gözün alışık olmadığı ışık teknikleri ve kadrajlarla çalışmak sizi rakiplerinizden bir adım ileriye taşır. Yemek fotoğrafçısı olmak çok da zor değil. Sadece işinize odaklanmanız yeterli.